Burza | Burze

Trochę nie do końca podróżniczo, ale burza mnie fascynuje i zawsze fascynowała. Piękno i groza jednocześnie.

Ponieważ mam zwyczaj udzielać dobrych rad (np. w temacie przygotowania się do podróży), polecę tu dobrą stronkę, gdzie można śledzić burze na terenie Polski:

https://burze.dzis.net/?page=mapa

Ciekawe, czy zgadniecie- jakie jest najbezpieczniejsze miejsce podczas burzy? Ja się zdziwiłam, jak się dowiedziałam, ale w sumie ma to pewne uzasadnienie. Jak mi się kiedyś będzie chciało, to napiszę jakie. Ponoć najbezpieczniej podczas burzy nie jest w domu z piorunochronem, tylko w samochodzie.

Burza – zdjęcia.

Zrobienie zdjęcia błyskawicy zwykłą kompaktówką  (idioten camera ;)) to nie lada wyczyn. Zanim toto zareaguje, to błyskawica znika. Niewiele błyskawic trwa ponad sekundę. Podczas jednej burzy udało mi się złapać zaledwie dwie błyskawice, a podczas drugiej jedną i drugą uchwyciłam na filmik.

Burza - moje burze 1

„Moje” burze 1 (E).

Burza - moje burze- noc jak dzień

„Moje” burze 2 – w nocy prawie tak jasno, jak w dzień (E).

Burza - moje burze 3

„Moje” burze 3 (E).

Piszę trochę na wyrost- „moje burze”, bo przecież burza jest niczyja, a jednocześnie każdego. Te są o tyle „moje”, że udało mi się ich fragment utrwalić.

Błyskawice są piękne i dzikie. Nie dają się ujarzmić. Ech… Gdyby człowiek potrafił zmagazynować całą tą energię… Ale właśnie dlatego, że nie potrafi, jest to dla niego tym bardziej fascynujące. Burzy nie trzeba się bać, ale stanowczo trzeba mieć przed nią respekt.

Co do chmur- są ciężkie i potrafią sprawić, że w dzień robi się ciemno, jak w nocy. W przeciwieństwie do rozjaśniających niebo błyskawic.

Burza- chmury burzowe

Chmury burzowe. Jeśli błyskawice robią dzień z nocy, tak chmury burzowe przeciwnie- noc z dnia. Na zdjęciu wczesne, letnie popołudnie (E).

 

Cdn…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *