Przydatne informacje na miejscu

Kuba-przydatne informacje na miejscu – zaraz po lądowaniu i później.

O środkach transportu i jedzeniu

możecie poczytać w osobnych zakładkach (bardzo polecam): Jedzenie na Kubie, Podróżowanie po Kubie- środki transportu. Ponadto są jeszcze Ciekawostki.

Natomiast zaraz po lądowaniu…

No właśnie… Samolot wylądował, uff… Tylko co teraz?

Jeśli masz wykupiony wypoczynek lub wycieczkę objazdową z biura podróży, to oni się Tobą zajmą, więc możesz sobie darować dalsze czytanie.

Masz zarezerwowany nocleg i kupiony bilet na Viazula? Szczęśliwy człowieku 🙂

Środki transportu na lotnisku.

Kuba-przydatne informacje na miejscuNiestety, jeśli chodzi o środki transportu, które pomogą się Wam wydostać z lotniska, to nie ma za dużego wyboru. Nam udało się wbić do Viazula, chociaż nie mieliśmy wcześniejszej rezerwacji, ale na to nie ma reguły- raz miejsca są, a raz nie ma.

Poza Viazulem widziałam jedynie taksówki z Agencia de taxi i autokary firmy przewozowej Transtur (te jednak były zarezerwowane przez biura podróży i czekały na gości hotelowych). Na żaden lokalny transport w okolicach lotniska nie trafiłam.

Agencia de Taxi

Agencia de Taxi (E).

Niestety bilet na Viazula trzeba rezerwować przez internet min. 7 dni przed terminem podróży, więc osoby kupujące bilet lotniczy w ofercie last minute mają na to marne szanse. Jeśli nie ma miejsca w autobusie, trzeba znaleźć towarzyszy podróży, którzy udają się do tego samego miasta, zrobić zrzutę i wziąć taksówkę.

Noclegi- casa particulares.

Dostaliście się do miejscowości docelowej. Jeśli macie zarezerwowany nocleg, nie musicie się martwić. Jeśli nie, zostaje Wam szukanie casy particulares.

Mieszkanie najlepiej znaleźć samemu, chodząc i pukając do drzwi oznaczonych poniższym znaczkiem:

casa

Jeśli akurat nie mają miejsca, to właściciele zadzwonią do znajomych i nie wezmą za to od Was ani centavosa. Jeśli skorzystacie z pomocy „miłego” Kubańczyka, który oferuje, że zaprowadzi Was do domu swojego ojca, brata itp, to nie zdziwcie się, kiedy na miejscu poprosi o „parę” CUC dla swoich dzieci w zamian za pomoc, a w dodatku cena tej casy będzie wyższa niż innej, którą znaleźlibyście sami, a jej standard wcale nie będzie lepszy. 
Kiedy już znajdziecie pierwszy nocleg, dalsza podróż pójdzie bez problemu, ponieważ właściciel prawdopodobnie ma znajomych w miejscu, do którego się udajecie następnie i zarezerwuje Wam tam nocleg. Poszukiwania casy i o „naciągaczach” w zakładce Hawana Zachodnia.

Ważne!
Sami dostaliśmy dobrą radę, więc przekazujemy ją dalej 🙂
Po przylocie warto udać się do apteki (Farmacia) i zakupić „Guayaba Tintura„.
Nie dostaliśmy co prawda zatrucia pokarmowego podczas pobytu na Kubie, ale większość turystów niestety prędzej, czy później przechodzi małą rewolucję w brzuchu. Podobno nasze Stoperany i Laremidy nie działają na tamtejsze zatrucia, natomiast wyciąg z guayaby tak. W aptece płaci się w CUP (o ile dobrze pamiętam buteleczka tego specyfiku kosztowała 5 peso kubańskich, czyli niecałą złotówkę). Ja toto łykałam zazwyczaj profilaktycznie przed podróżą i do wieczora byłam zablokowana na mur beton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *