Ciekawostki :)

Kuba- ciekawostki – czyli ważne, a jednocześnie śmieszne informacje.

Kuba- ciekawostki – papier toaletowy należy wrzucać do kosza na śmieci, a nie do muszli klozetowej. 

 W innym przypadku grozi zatkaniem.

Raz właścicielka casy sprzątając łazienkę zabrała kosz, a nam akurat dość pilnie potrzeba było łazienki i to obydwojgu. Nie było kosza- wrzuciliśmy papier do kibelka. Mocno się potem rumieniliśmy, zgłaszając fakt usterki w toalecie.

Często kibelki nie mają deski- sama ceramiczna muszla.

Kuba- ciekawostki toaleta

Toaleta w casie w Trynidadzie (E)

Kuba- ciekawostki toaleta publiczna

Do tej toalety- „publicznej” na stacji benzynowej (zdjęcie po prawej) raczej nie pójdziesz na coś grubszego. Przyjmuje tylko „płyny” 😉

Kuba- ciekawostki – fruta bomba

Czyli dlaczego nie powinno się używać słowa papaja na Kubie (przynajmniej w stosunku do owocu).
Papaja oznacza tam kobiece narządy intymne (dolne), czyli ni mniej ni więcej (mam nadzieję, że nie czytają tego dzieci) „cipkę”. Na owoc o tej nazwie mówi się na Kubie „fruta bomba”.

 

Kuba- ciekawostki – adresy na Kubie zapisuje się skrzyżowaniami.

Kiedy patrzycie na jakiś adres, np. casy particulares, widzicie napisane: miasto, nazwę ulicy, numer domu i kolejną nazwę ulicy. Kiedy pierwszy raz to zobaczyłam, nie miałam bladego pojęcia o co chodzi. Chwilę nam zajęło zrozumienie sposobu adresowania na Kubie.

Uliczki w miastach są często długie. Np. Neptuno w Hawanie ma jakieś 2 km (zresztą w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, jest podobnie). Zgadywanie, gdzie znajduje się jakiś numer nie jest zabawne zwłaszcza, kiedy przychodzi człowiekowi wędrować z ciężkim plecakiem. Mądrzy Kubańczycy rozwiązali ten problem i do adresu wpisują najbliższe skrzyżowanie.
Przykład poniżej (przy okazji polecam tam nocleg). Właściwy adres to Maceo nr 9, a najbliższe skrzyżowania są z ulicami Indepedencia (główny deptak w Santa Clara) i Cespedes. Jak pierwszy raz szukaliśmy adresu w zakładce Matanzas.

adres_antonio

Kuba- ciekawostki – Polakito

Na Kubie jest sporo Fiatów 126p.- naszych „Maluchów”.

Po rewolucji Kuba znalazła się w strefie blokady amerykańskiej. Jej sojusznikiem został ZSRR, Jedynymi samochodami, które trafiały na wyspę w tym czasie, były rosyjskie Łady i nasze Fiaty, szczególnie Maluchy, które Kubańczycy sympatycznie nazywają „Polakito„.

Kuba- ciekawostki polakito

Maluch – Polakito (E)

Kuba- ciekawostki polakito

To zdjęcie chyba nie wymaga komentarza 😉 (B)

Kuba- ciekawostki łada

Nie Polakito, ale też ciekawe- Łada limuzyna (E)

Kuba- ciekawostki – „stare” samochody

Te wspaniałe stare samochody na kubańskich ulicach to tak na prawdę trochę „ściema” – stara blacha. Cała reszta jest wymieniana.

Jeśli wierzycie, że od lat 50-tych ubiegłego wieku jakiś samochód (normalnie użytkowany) przetrwał w niezmienionej formie, to jesteście bardzo naiwni. Pod maską staruszka często bije dużo młodsze dieslowskie serce. Widzicie na ulicy wiekowego cadillaca, ale jak zajrzycie do środka, to zobaczycie np. kierownicę z całkiem współczesnego mitsubishi. Ponadto samochodami tymi rzadko jeżdżą zwykli Kubańczycy. W większości przypadków są to taksówki dla turystów, mające robić wrażenie i dać zarobek właścicielom, którzy jeśli trafią na naiwnego turystę lansera, to zedrą z niego ile się da. Ale można też dobrze trafić i w miarę normalnej cenie przejechać się takim „starym” samochodem, co też jest pewną atrakcją.

Kuba- ciekawostki stare samochody taksówki

Postój taksówek Hawana (B)

Kuba- ciekawostki "stary" samochod

„Stary” samochód (E)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *