Polska- nasza piękna ojczyzna

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Polska- nasza piękna ojczyzna. Powtarzam sobie to za każdym razem, jak mnie wkurza polityka, praca, czy wieczne marudzenie Polaków na wszystko. Sama się niestety zaliczam do marud, aczkolwiek spotykam jeszcze większych narzekaczy. Czasem marzę o emigracji, ale wtedy wyciągam zdjęcia i dochodzę do wniosku, że chyba nigdzie nie czułabym się tak szczęśliwa.

Mamy tyle pięknych miast i jeszcze piękniejszych wsi. Oczywiście zaraz się tu odezwą głosy o smogu, brudzie i psich kupach- polskie marudy. A piękne stare budynki z wielowiekową historią? A kwitnące jabłonie, rodzące pyszne, soczyste jabłka? A góry, morze i wszystko pomiędzy?

Polska

A piękne stare budynki z wielowiekową historią? Wawel z lotu ptaka, albo raczej z balonu. To zdjęcie tym bardziej budzi mój sentyment, że właśnie tak oświadczył mi się Bolek (E).

Polska - kwitnące jabłonie

A kwitnące jabłonie, rodzące pyszne, soczyste jabłka? A najlepsze są stare odmiany. Nawet jeśli kwaśniejsze, to stanowczo bardziej aromatyczne (E).

 

Polska – dlaczego warto tu mieszkać? Dlaczego warto po niej podróżować?

No właśnie. Co rozmawiam z jakimś Polakiem, to marzy o ciepłych krajach, emigracji na Zachód. Ciągle słyszę, że wszędzie jest lepiej niż w Polsce. Tymczasem jakieś pół roku temu miałam okazję rozmawiać z Francuzem, który powiedział mi, że chętnie by się tu przeniósł. A jak wiadomo Francuzi uważają resztę świata za niewartą ich uwagi.

Rozumiem, że szara, ciągnąca się zima, może każdemu uprzykrzyć życie i wtedy Karaiby jawią się jak raj na ziemi. Kredyt na mieszkanie i jego wyposażenie, kredyt na samochód, a do tego niska pensja każdego mogą dobić. Czy to jest jednak najgorsze, co może nas spotkać? Ten Francuz powiedział mi bardzo wyraźnie, co mu się tak w Polsce podoba. Nie boi się wychodzić na ulicę. Nigdy nie przypuszczałam, że w naszym kraju usłyszę taki tekst i to jeszcze od obcokrajowca. Nasze ciemne typki przegrały z islamskimi terrorystami. Jak widać niektóre nasze wady (jak ksenofobia) i słaby socjal jednak mają swoje plusy 😉

Ale teraz na serio…

Bolo ciągle patrzył na oferty last minute wycieczek do Egiptu, Maroka itp. (w dodatku all inclusive- czyli siedzenie nad basenem i chlanie drinków cały dzień, brrr). Zapytałam go, a widziałeś zamek w Wiśniczu? Mamy po drodze z Nowego Sącza do Krakowa. Oczywiście nie widział. I w sumie tak się zaczęły nasze podróże po Polsce. Powtórzę tu po raz drugi za naszym mądrym poetą: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Szukamy daleko, zwiedzając Wersale i Luwry, a przecież to wszystko mamy na wyciągnięcie ręki.

Zamek w Wiśniczu (E).

Mamy morze i góry; pola, łąki i lasy; miasta i wsie; bogatą faunę i florę, mnóstwo zabytków. I ponoć bezpieczny kraj 😉 Czego chcieć więcej?

Polska - morze

Polska – Morze Bałtyckie (E).

Polska góry

Polska – góry, pola, łąki i lasy (E).

Nie mówię, że należy zarzucić pomysł poznawania świata i zamknąć się w granicach Polski. O co to to nie. Trzeba poznawać inne tradycje i kultury, ale najpierw dobrze dać szansę temu , co bliskie i swojskie.

Polska naszymi oczami.

Na kolejnych podstronach przedstawię kilka miejsc w Polsce widzianych naszymi oczami. Mam nadzieję, że Wam się spodobają i zachęcą Was do poznawania naszego kraju.

Zamość
Twierdza Zamość

Ustroń k. Wisły

Zakopane

Kraków z punktu widzenia mieszkańca

Cdn:
-Sarbinowo
-Dębowiec
-Ochotnica
-Nowy Sącz
-Wąwóz Homole

Postaram się to trochę bardziej poukładać regionami, bo w tej chwili to już sama zaczynam się gubić, chociaż wcale tak dużo tych naszych wycieczek nie było.

Ponadto planuję polską florę i faunę. Trochę więcej o burzach. ŚDM 2016.
A potem zapewne pojawią się nowe miejsca do opisania- wtedy już w ramach podróży z dzidziusiem 🙂

Polska flora i fauna (E).

 

Trochę zdjęć z rodzinnych stron- okolice Nowego Sącza- Tęgoborze i Białawoda.

Widok z Białejwody na panoramę Tęgoborzy i Jezioro Rożnowskie (E).

Wiosna w sadzie. Czereśnie, wiśnie i śliwy już w pełnym rozkwicie (połowa kwietnia 2017). Jabłonie i grusze jeszcze w pąkach. Ech… Piękna jest ta nasza polska wiosna, nawet, jeśli właśnie sypnęło śniegiem.

2 odpowiedzi na „Polska- nasza piękna ojczyzna

  1. Halina pisze:

    Piękne i bardzo moje. Od pewnego czasu wnuki wymusiły na mnie założenie konta na Fbooku. Ze zdziwieniem stwierdziłam, że zdjęcia jakie tam czasami wrzucam z rowerowych i pieszych wycieczek czyli najbliższej okolicy budzą pytania gdzie jest tak pięknie? A więc nie znamy nie tylko Polski ale i własnego gniazda:)
    Pozdrawiam

    • ewa pisze:

      Gratuluję aktywności. Mam nadzieję, że wnuki towarzyszą babci również podczas tych rowerowych i pieszych wycieczek, a nie tylko w internecie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *